BACK
Home Page Image
   


WORKING RESULTS 2003


Working Clumber Spaniel All Aged Field Trial for Any Variety Spaniels except ESS and Cockers 17 December 2003

United Spaniel Association Working Assessment For Show and Show Bred Spaniels 14 December 2003

The Welsh Springer Spaniel Club Autumn Assessment Test 9 November 2003

The Show Spaniel Field Day 18 October 2003

WSSCSW Minor Breed Working Assessment 6 September 2003

The Field Spaniel Society Assessment Working Test 10 August 2003

The Sussex Spaniel Association Working Test including Water Tests Restricted to Minority Spaniel Breeds 13 July 2003

Clumber Spaniel Club AV Working Test Restricted to Show and Show Bred Spaniels 31 May 2003

Worcestershire Gundog Society AV Working Assessment Restricted to Show and Show Bred Spaniels 22 March 2003

Field Spaniel Society Field Trial (excluding English Springers and Cockers) 22 January 2003

 

Working Clumber Spaniel
All Aged Field Trial for Any Variety Spaniels
except ESS and Cockers

17 December 2003
Judges: Keith Carter (1945) and Roy Langford (1050)

14 runners

1. Scherzando Hamish - Debbie Zurick (Clumber)
2. Jubiwell Weeping Willow - Bill Cadwell (Sussex)
3. Sedgehurst Hawkridge - John Zurick (Clumber)
4. Sedgehurst Tormentum - John Zurick (Clumber)
Certificates of Merit

Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
Jubiwell Chloe - Bill Cadwell (Sussex)
Sedgehurst Rosamund Venaticus - James Darley (Clumber)
Sedgehurst Myrtleberry - David Wood (Clumber)

Gun's choice: Jubiwell Weeping Willow

top

 

 

United Spaniel Association Working Assessment
For Show and Show Bred Spaniels

14 December 2003
Judge: Mr C Hastings

Puppy (5 runners)
1. Micklemess Joie de Vivre - Chris Page (Clumber)
2. Coedmawr Rhosyn at Isfryn - Tina Smith (WSS)
3. Pearkim Pickmeup - Gill Pearce (Cocker)
4. Northey Well Connected to Megwellin - Steve Cooper (WSS)

Novice (10 runners)
1. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)
2. Parkmist Mr Frisk - Sharon Barkley (WSS)
3. Dubledee Argusianus Argus - Judith Harris (Field)
4. Parkmist Miss Temptation - Sharon Barkley (WSS)

Open (12 runners)
1. Highclare Fully Charged at Isfryn - Tina Smith (WSS)
2. Micklemess Just George - Chris Page (Clumber)
3. Highclare Internet at Rockstro - Tina Smith (WSS)
4. Amiro Baccanal - Ann Morgan (WSS)

Special Awards
Best in Test, Best Hunter and Best WSS: Highclare Fully Charged at Isfryn
Best Puppy: Micklemess Joie de Vivre
Best Clumber: Micklemess Just George
Best Cocker: Humbar Crackers with Pearkim - Gill Pearce
Best Field: Mishules Seven of Nine - Shula Shipton

top

 

 

The Welsh Springer Spaniel Club
Autumn Assessment Test

9 November 2003
Judge: Chris Page

Puppy (six runners)
1. Coedmawr Fleur – Mike Brain (WSS)
2. Barhi Hidden Dragon - Mrs F Barnes (WSS)
3. Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton (Field)
4. Coedmawr Rhosyn at Isfryn - Tina Smith (WSS)

Novice (10 runners)
1. Fiergen Snowdrop - Sandy White (WSS)
2. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)
3. Sh Ch Parkmist Mr Frisk JW - Sharon Barkley (WSS)
4. Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton (Field)

Open (12 runners)
1. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
2. Highclare Fully Charged at Isfryn - Tina Smith (WSS)
3. Amiro Baccanal - Ann Morgan (WSS)
4. Julita Ruella - Julie Revill (WSS)

Special Awards
Pennylock Shield for Highest Placed WSS over five: Julita Ruella
Best Hunter (novice): Fiergen Snowdrop
Best Hunter (open): Purwick Teasel - Mr R Windebank (WSS)

top

 

 

The Show Spaniel Field Day 18 October 2003

Judges: Paul Rawlings (2002), Mr J Guy and MR Geddes
The following dogs gained their Show Gundog Working Certificate

Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
Alanea Mercedes - Long & Leeming (ESS)
Shipden Harvest Moon - Mr & Mrs Muirhead (ESS)
Shipden Lars Bussholm - Mr & Mrs Muirhead (ESS)

Advanced Cold Game Test
1. Combleywood Partypiece at Belcrum - Mr Ironside (Am Cocker)
2. Micklemess Just George - Chris Page (Clumber)
3. Julita Rustic Ramble - Julie Revill (WSS)

Novice Dog Test
1. Tryhard Yorkshire Gold - Long & Leeming (ESS)
2. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)
3. Tryhard Doctor Devious - Long & Leeming (ESS)

Novice Bitch Test
1. Debanza Heilan Dance - Geddes (ESS)
2. Tryhard Rio De Janero - Long & Leeming (ESS)
3. Tryhard Enchanting Tri - Long & Leeming (ESS)
37. Trikala Bring Me Sunshine of Bywold - Monk (ESS)

Special Awards
Best Performance Of The Day and Best Performance by an ESS and Best Performance of the day in the Show Gundog Working Certificate - Shipden Harvest Moon - Mr & Mrs Muirhead
Best WSS in Show Gundog Working Test and Youngest WSS to Gain SGWTC - Isfryn Ghost Swift – Tina Smith
Best Performance by a WSS in Advanced Test and Best Performance by a WSS – Julita Rustic Ramble – Julie Revill (WSS) (2nd year running)
Best WSS in Novice Dog Test and Best WSS in Novice Tests – Red of Brock - Paul Steadman
Guns Choice and Youngest ESS to gain qualifier - Shipden Lars Bussholm - Mr & Mrs Muirhead (ESS)
Best Performance by an ESS in Advanced Test - Tryhard Yorkshire Gold - Long & Leeming
Best Novice ESS - Debanza Heilan Dance - Mr Geddes
Best Clumber in Advanced Test - Micklemess Just George - Chris Page
Best American Cocker in SGWT and Advanced Test - Combleywood Partypiece at Belcrum - Mr Ironside

top

 

 

WSSCSW Minor Breed Working Assessment

6 September 2003
Judge: Maggie Preston

Puppy (3 runners)
1. Coedmawr Fleur - Mike Brain (WSS)
2. Coedmawr Rhosyn at Isfryn - Tina Smith (WSS)
3. Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton (Field)

Novice (6 runners)
1. Amiro Baccanal - Ann Morgan (WSS)
2. Kazval Castaway to Pasondela - Pat and Derek Dean (WSS)
3. Fiergen Snowdrop - Sandy White (WSS)
4. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)

Open (9 runners)
1. Julita Rustic Ramble - Julie Revill (WSS)
2. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
3. Micklemess Just George - Chris Page (Clumber)
4. Amiro Baccanal - Ann Morgan (WSS)

Special Awards
Best Hunter in Puppy: Coedmawr Fleur - Mike Brain (WSS)
Best Hunter in Novice: Fiergen Snowdrop - Sandy White (WSS)
Best Hunter in Open: Mishules Seven of Nine - Shula Shipton (Field)
Best Handler in Puppy: Mike Brain
Best Handler in Novice and Open: Ann Morgan

top

 

 

The Field Spaniel Society Assessment Working Test

10 August 2003
Judges: Gail Hay and Steve Cooper

Puppy (3 runners)
1. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
2. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)
3. Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton (Field)

Novice (3 runners)
1. Dubldee Argusianus Argus - Judith Harris (Field)
2. Red of Brock - Paul Steadman (WSS)
3. Wedden Wagtail - Judith Harris (Field)

Open (9 runners)
1. Dubldee Lady Roseandju - Russell Mosedale (Field)
2. Mishules Seven of Nine - Shula Shipton (Field)
3. Highclare Fully Charged at Isfryn - Tina Smith (WSS)
4. Coverwell Black Douglas - Mr G Heaney (Field)

Special Awards
Best Field and Best in Test - Dubldee Lady Roseandju - Russell Mosedale
Best Hunter: Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton
Best WSS: Isfryn Ghost Swift - Tina Smith

top

 

 

The Sussex Spaniel Association
Working Test including Water Tests
Restricted to Minority Spaniel Breeds

13 July 2003
Judges: Mr R King (1983) and Mrs Jane Vereker

Puppy (7 runners)
1. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
2. Oldholbans Golden Memory at Megran – Mrs M Preston (Sussex)
3. Oldholbans Golden Ending – Bruce Edwards (Sussex)
4. Red of Brock – Paul Steadman (WSS)

Novice (10 runners)
1. Radegonde Jacques – Viscount Cranborne (Clumber)
2. Sedgehurst Foxtwichen – Debbie Zurick (Clumber)
3. Red of Brock – Paul Steadman (WSS)
4. Fiergen Snowdrop – Sandy White (WSS)

Open (12 runners)
1. Sedgehurst Hawkridge – John Zurick (Clumber)
2. Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS)
3. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
4. Clumbalier Old Speckled Hen – John Nettleton (Clumber)

Special Awards
Best Clumber, Best Hunter and Best in Test - Sedgehurst Hawkridge – John Zurick
Best Sussex - Oldholbans Golden Memory at Megran – Mrs M Preston
Best Field – Mishules Abdoujaparov - Shula Shipton
Best WSS - Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith
Best Water Test - Isfryn Ghost Swift – Tina Smith

top

 

 

Clumber Spaniel Club
AV Working Test
Restricted to Show and Show Bred Spaniels

31 May 2003
Judges: Steve Bolton (2025) and Tony Mason

Puppy (6 runners)
1. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
2. Red of Brock - P Steadman (WSS)

Novice (4 runners)
1. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
2. Marchlands Rumpoles Revenge with Clumbadane - Mr Rudbach (Clumber)

Open (13 runners)
1. and Best in Test: Highclare Fully Charged at Isfryn - Tina Smith (WSS)
2. Micklemess Just George - Chris Page (Clumber)
3. Pearkim Parable - Gill Pearce (Cocker)
4. Clumbalier Old Speckled Hen - John Nettleton (Clumber)

top

 

 

Worcestershire Gundog Society
AV Working Assessment
Restricted to Show and Show Bred Spaniels

22 March 2003
Judges: Mr Frank Geraghty and Mr Mike Evans

Puppy
(5 runners)
1. Isfryn Ghost Swift - Tina Smith (WSS)
2. Red of Brock - P Steadman (WSS)
3. Mishules Tora Ziyal - Shula Shipton (Field)
4. Pearkim Pickmeup - Gill Pearce (Cocker)

Novice
(4 runners)
1. Humbar Crackers with Pearkim - Gill Pearce (Cocker)
2. Southmead Ethelred of Winterwood - Mrs S Woodland (Field)
3. Dubldee Argusianus Argus - Judith Harris (Field)
4. Drydown Kea - Georgina Collie (Clumber)

Open
(14 runners)
1. Highclare Fully Charged at Isfryn - Tina Smith (WSS)
2. Sedgehurst Tormentum - John Zurick (Clumber)
3. Micklemess Just George - Chris Page (Clumber)
4. Bowbrook Corndolly - Maureen Wilson (Cocker)
COM. Highclare Internet at Rockstro - Tina Smith (WSS)
COM. Megwellin Razzle Dazzle - Steve Cooper (WSS)

top

 

 

 

Field Spaniel Society Field Trial

(excluding English Springers and Cockers)
22 January 2003
(Judges: Mr G Bowers and Mr P Chandler)

2. Sedgehurst Hawkridge - John Zurick (Clumber)
3. Jubilwell Weeping Willow - Bill Cadwell (Sussex)
COM. Highclare Internet at Rockstro - Tina Smith (WSS)
COM. Mishules Seven of Nine - Shula Shipton (Field)
COM. Coverwell Black Douglas - Mr G Heaney (Field)

Best Welsh Springer: Highclare Internet at Rockstro
Best Clumber Spaniel: Sedgehurst Hawkridge
Best Sussex Spaniel: Jubilwell Weeping Willow
Best Field Spaniel: Coverwell Black Douglas
Best Field Spaniel running at the meeting and best Field Spaniel to face punishing cover: Coverwell Black Douglas
Best Field Spaniel bred by the owner and best Field Spaniel not to have won a field trial award: Mishules Seven of Nine
Gun's choice: Jubilwell Chloe - Bill Cadwell (Sussex)

top